Юнацький мораторій або підлітковий бунт

Сотні школярів  у кінці жовтня цього року вийшли на вулиці міста, виступаючи проти…

Подібне явище в психології отримало назву юнацького мораторію (за М. Еріксоном). Коли дорослі не дотримуються власних обіцянок, а підліткові потреби ігноруються, тоді не залишається нічого іншого, як протестувати.

Тож, доречно в сьогоднішній ситуації проаналізувати власні, «дорослі» промахи і зробити висновки.

Якими потребами дітей і підлітків ми знехтували ? Яким чином не дотримали слова?

Дорослими на початку навчального року було встановлено його структуру. Про це в школах повідомляли батьків і дітей. Всі учасники навчально-виховного процесу погодились із такими «правилами». Та в останній момент, після обіду 25 жовтня очікувані канікули відмінили. Діти відчули себе обманутими. Їх не повідомили про це заздалегідь.

Вийшло так, що свої «дорослі» проблеми ми переклали на плечі дітей, вирішивши, що і як для них буде краще. Справдилася приказка, в якій «благими намірами вистелена дорога до пекла».

У нас є бажання авторитарно покерувати життям підлітків. Та віковою особливістю підліткового і юнацького віку є потреба у  визнанні. Іншими словами, враховувати їх думку, дотримуватись домовленостей, «раптом» або «так треба», «я сказав/-ла» вже не спрацьовують. Коли підлітку пообіцяли що-небудь, а тоді передумали, бо в дорослих плани помінялися, тінейджери протестують.

Підлітки готові порозуміти наші економічні проблеми, підтримати нас, але понад усе прагнуть, щоб долучали їх до вирішення питань, пов’язаних із їхнім життям.

Згадаймо відомий серіал «Свати», де дівчинка-підліток протестує, коли батьки відміняють обіцяну їй напередодні готську вечірку.

Юнацький мораторій передбачає не тихе хникання чи мовчазну незгоду. Це є поведінкова демонстрація незгоди, активна дія.

Школа вважається міні-соціумом, в якому, як у дзеркалі, ми можемо побачити відображення суспільних проблем.

Підліткове середовище - «лакмусовий папірець» рівня невдоволення спільноти.

Коли маємо підліткові епідемії якоїсь хвороби, хвилю суїцидів чи громадянської непокори, як правило, через кілька років те саме повторюється в дорослому суспільстві… Далі - то компетенція соціологів, політиків.

Конфлікт «батьків і дітей» старий, як світ. Та самі ж діти вказують шлях його подолання: вміти визнавати і виправляти свої «дорослі» помилки. Тоді «батьки» показують дітям приклад дорослості і відповідальності. 

Запис на консультацію: в робочі дні з 10.00 год. - 18.00 год. за тел. на головній