Причини кризи підліткового віку

Бути підлітком

Означає переживати кризу ідентичності, коли зникає відчуття тотожності з батьками «я така(-ий), як мама/батько», натомість виникає запитання: яка (-ий) я?

Розпочинається боротьба з пробудженими інстинктами статевого характеру – соціум забороняє мати статеві стосунки, а що ж робити з власною сексуальністю і фантазіями?

Всі драми раннього періоду переживаються знову, але тепер виносяться за межі сім’ї – актуальні питання обговорюються з друзями.

Прагнення ізоляції і, в той же час, величезна потреба в батьківській любові і визнанні іншими (тими ж друзями) спричиняють внутрішнє напруження (агресію).

Інстинктивна небезпека через те, що попередній світ зруйнувався викликає бажання захищатись від усіляких впливів дорослих/батьків, а також робить підлітка розумнішим, хитрішим. Отже, витончені інтелектуальні міркування, філософствування, розумування стають тим захисним механізмом, який допомагає адаптуватись в нових реаліях.

Перевіряються цінності, норми і правила, привиті батьками. Самих батьків часто знецінюють і критикують.

Підліток намагається «приміряти» на себе різні соціальні ролі. Це є необхідною умовою для вибору життєвого шляху.

Підліток, як і немовля, мислить себе очима інших. Але тепер ці інші – друзі, компанії, організації. Отже, важливою є саме їх думка.

Демостративність і епатажність у зовнішності і поведінці покликані привернути увагу соціуму до себе, потішити власне самолюбство. Витісняється все «не таке» - «ботани», «білі ворони».

Закоханість і дружба дозволяють спроектувати власний образ Я на партнера і «увнутрішнити» його. Так набирається досвід побудови стосунків і вміння любити. Кожна закоханість унікальна і вічна, але при цьому, вона так само швидко може замінитись іншою.

З часом вибір підлітка ставатиме послідовнішим, формуватиметься власний ціннісний простір та уявлення про себе і свій ідеал.

 

Запис на консультацію: записуйтесь в робочі дні з 10.00 - 18.00 за номером на головній

Юнацький мораторій або підлітковий бунт. Сотні школярів вийшли на вулиці міста, виступаючи проти… Подібне явище в психології отримало назву юнацького мораторію... Детальніше..

Увага! «Собачий кайф» Небезпечна гра, яка дає відчуття ейфорії на кілька хвилин. Ціна - здоров'я і життя підлітка. Детальніше...

Підліткова маска «блазня» Бажання стати помітним серед однолітків, потреба у визнанні, добре засвоєна маніпуляція як спосіб побудови стосунків створюють передумови до появи образу блазня в сприйнятті підлітком самого себе.

 

«Матусині синочки»… Часто матері скаржаться на своїх синів, що ті їх не слухаються. При цьому, поза увагою залишається манера спілкування з ними.

Про що мовчать дорослі… Дорослі виховують, повчають, наставляють, вказують і … уникають розмов на «некомфортні» для них теми. Детальніше...

Дочки-матері: подруги, конкурентки? Перед мамою дівчинки-підлітка постає складне завдання – поступово вийти з ідентичності матері й постати жінкою в стосунку з донькою.