Травма: «бути чи не бути»

Сьогодні на «побутовому» рівні травмою прийнято називати будь-які більш-менш стресові події в житті людини. Насправді, травма має свої ознаки і психологічну динаміку, а тому, не все, що ми переживаємо може підпадати під ознаки травми.

Яким чином зрозуміти, чи мова йде про травму? Найперше – оцінити ситуацію, подію, яка відбувається на предмет її інтенсивності, тривалості впливу на вас. Наприклад, повені є звичними для мешканців, які проживають вздовж річок. Тож, мало ймовірно, що повінь стане для них травмою. Зате пожежа, при якій згорять кілька обійсть може спричинити травму в мешканців того самого населеного пункту.

Тому для різних людей одна й та сама подія може бути або не бути травматичною.

Наступна ознака – травматична подія відбувається раптово без вашого бажання чи згоди і є невідворотною: автокатастрофа, ураган, землетрус, повінь, війна. Таким подіям ви протистояти не в змозі. Тому чуєте себе безпорадними, безпомічними перед лицем загрози вашому життю і здоров’ю та життю і здоров’ю близьких людей. Безпорадність разом з відчуттям загрози можуть призвести до запуску захисних механізмів психіки як от порушення пам’яті – амнезії, а також тілесні реакції – тремор, больові відчуття в різних частинах тіла - голові, в області серця, в спині. Витісняючись на рівень тіла, травма проявиться у вигляді серйозної хвороби або «закапсулюється» і прориватиметься назовні як «flash-back».

До всього цього може додаватися порушення життєвих функцій організму як от розлади сну, харчової і статевої поведінки, знижений настрій, апатія.

Отже, якщо ви помітили в себе хоч щось із вищеописаних ознак, буде доцільною консультація психолога, психотерапевта. Легковажне ставлення до свого емоційного і фізичного станів може призвести до розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Таким чином, уникнути наслідків можливо за умови профілактики гострого або хронічного стресу, звернувшись до фахівців по допомогу.

І тут доречно пригадати приказку, що порятунок потопаючого в руках самого потопаючого. Діяти, означатиме рятуватися, профілактувати травму. Доведено, що таку можна отримати навіть не будучи в епіцентрі подій.

Бути чи не бути травмованим внаслідок військових дій в Україні, вирішувати кожному самостійно. Фахівці готові надати вам необхідну допомогу!

Записатись на консультацію: 066 412 63 19