Перша криза в нашому житті

Йдеться про  кризу новонародженого. Вона була відкрита одною із останніх в переліку вікових криз, а точніше, навіть не відкрита, а теоретично обґрунтована. Отже, така, яка має психо-фізіологічні ознаки і вікові новоутворення, що свідчать про нормальний фізичний і психічний розвиток дитини.

Після виходу з материнського тіла, новонароджена дитина повинна швидко адаптуватися до нових умов життя. На фізіологічному рівні цьому допомагатимуть вроджені рефлекси.

Трудність адаптації, тобто, криза, полягає в тому, що будучи дуже залежною від дорослого світу, дитина позбавлена основного засобу комунікації з цим світом – мовлення.

Та за умови, що мати є уважною, чутливою до потреб дитини, вміє добре їх розпізнавати, ситуація розвитку (за Л. Виготським) сприятиме формуванню такого вікового новоутворення, як комплекс пожвавлення («впізнавання» значимого дорослого). Це суто психічний феномен, який свідчить про нормальний психічний розвиток дитини і завершення етапу новонародженості (1-й, поч.2-го міс.життя). Далі -вік немовляти.

Комплексом пожвавлення – «впізнаванням» - дитя демонструє готовність спілкуватися з іншими людьми, заявляє про свою потребу в них. Брак соціального контакту в перші тижні життя  вже ніколи не вдасться надолужити в подальшому і ця обставина залишить відбиток на психічному розвитку дитини.

Немовля «мислить себе очима інших» (М. Кляйн): мама поряд – вона існує, значить і я існую; немає мами – немає мого світу. Дитя несамовито кричить, коли залишається на самоті: через тілесне переживання страху і тривоги, розпачу і розгубленості. Цю вікову особливість слід врахувати, коли батьки планують справи по господарству. 

Мати для новонародженої дитини та немовляти є втіленням любові, безпеки, комфорту, задоволення. Вона продовжує відображати світ, себе і дитину в ньому (так само жінка відображала його вагітною). Вона є «дзеркалом» (за Д.Віннікоттом), через яке новонароджений вивчає емоції, реакції, почуття. Їх «з молоком матері» дитина всотує і збагачується «емоційними» знаннями та уявленнями про світ. У випадку, коли мати привносить в дитяче життя негативні, важкі переживання або стає джерелом небезпеки, на тілесному рівні дитина переживатиме тривогу і страх. В майбутньому ми отримаємо людину схильну, як мінімум, до тривожно-депресивних розладів.

Батькам важливо знати, що в перший період життя маляти необхідно розвивати емоційну сферу. Зазвичай, надають перевагу фізичному чи інтелектуальному розвитку, ігноруючи той факт, що світ для новонародженого і немовляти сповнений міріадою тілесних відчуттів і емоційних переживань.

Тож, завдання дорослого, який поряд, створити безпечні умови для емоційно-тілесного пізнання малюком світу і себе в ньому.

Криза – це поступ в розвитку: фізичному, психічному, інтелектуальному, соціальному. Криза новонародженого – один з перших поступів в нашому житті.

 

 

Запис на консультацію: в робочі дні з 10.00 - 18.00 год. за тел. на головній