Коли слід починати …

Закінчіть речення самостійно…

Вітаю тих учасників «тестування», які замість трикрапки поставили «статеве життя»! 

Перша інформація про стосунки отримується в сім'ї переважно із спостережень самих дітей і підлітків.

Реалії такі, що маємо батьків, які надто інтелектуалізують  питання дітей щодо «дорослих» тем або, друга крайність – ігнорують їх зовсім. Страх перед «сороміцькою» темою, власні комплекси, незнання замикають коло невігластва в питаннях статевої культури. Тож, для батьків та тих, хто планує розпочати або розпочав статеве життя…

Коли слід починати?..

Вікова психологія та сексологія визначають вікові періоди розвитку чоловічої і жіночої сексуальності.

Перший: від народження до 1,5 – 3 років – період становлення сексуальної самосвідомості. Діти поступово з’ясовують, що вони є не просто окремим фізичним тілом від своєї матері, а й індивідом з власними інтересами і вподобаннями, хлопчиками і дівчатками з різними статевими органами. Батьків та вихователів лякає, коли діти демонструють один одному свої геніталії  в туалеті дитсадка або на вулиці,  вкладаючи в ситуацію свій – дорослий – зміст. Проте, це така вікова норма, етап в розвитку дитячої сексуальності.

Мама є джерелом і об’єктом любові для дитини (платонічні стосунки).

Наступний період триватиме від 3-х до 10-11 років протягом якого діти розвиватимуться в напрямку статево-рольових ідентифікацій. Тобто, «приміряють» соціальні ролі, властиві жінкам чи чоловікам, засвоюють і відповідні статі моделі поведінки.

Тож, хлопчики граються машинками і зброєю, змагаються один з одним, хто швидший, спритніший, сміливіший. Дівчатка пробують фарбувати нігтики і приміряють мамині туфлі на підборах.

Це час, коли з’являються фантазії про себе: в них дівчатка – принцеси, а хлопчики  переважно воїни чи супер - герої.

Свої платонічні стосунки діти переносять з материнської фігури на однолітків.

Наступний віковий період нетривалий в часі та дуже насичений психічними новоутвореннями: від 10-11 до 15-16 років, коли починається і завершується статеве дозрівання, формується статева орієнтація (вектор, на кого буде направлений статевий потяг), перше кохання, побачення, поцілунки… Виникають еротично забарвлені фантазії. Часто підлітки їх лякаються. Важко збагнути, що то за енергія виникає в тілі, чому хочеться мріяти про тілесні стосунки, чому так часто змінюється настрій?

Експерименти з власним тілом – улюблене заняття частини тінейджерів: пірсінг, тату, фарбоване волосся і шокуючи зачіски, секс…

Важливо зважати на відмінності у динаміці фізичного і психологічного розвитку між хлопцями і дівчатами. Так дівчата можуть швидше досягти статевої зрілості, але довше затримуються на стадії еротичних фантазій,, не переходячи у розвитку сексуальності на наступний рівень – статевого стосунку. Вони готові фліртувати, загравати, бажають отримувати чоловічу увагу, опіку, любов без сексу. Тож, дівочий флірт не означає бажання мати статевого партнера.

Хлопці навпаки, можуть трохи спізнюватися із статевою зрілістю, зате від моменту початку полюцій вважаються готовими до статевого життя, тобто переходять у розвитку сексуальності на рівень статевого стосунку. Заважають розпочати його комплекси щодо власного тіла і невпевненість у власних можливостях.

Наступний віковий діапазон формування сексуальності ведеться від 15-16 до 22-24 років. Це період, коли молоді люди вже добре усвідомлюють себе, власні вподобання, в тому числі і тілесні, в більшості випадків молодь має статеві стосунки, частина одружується і до 24-х років народжує дітей.

Як правило, молоді люди цього віку в більшості вже орієнтується у сексуальних вподобаннях, мають певний досвід статевого життя, тож розуміють, чого очікують від партнера і вміють про це сказати.

Зважте для себе всі «за» і «проти» статевого життя в своїй віковій групі, поміркуйте про власні мотиви до сексуальної активності, подбайте про захищений статевий стосунок (презерватив) і відповідь на питання, коли слід починати… стане для вас свідомим життєвим вибором.

 

Запис на консультацію: з 10-18 год. в робочі дні за тел. на сторінці