Геометрія дитячо-батьківських стосунків…

Сімейне коло створює передумови для народження дитини. З цього моменту в середині кола виникає трикутник: «мати-дитина-батько». «Утрикутнений» стосунок вносить зміни в інші подібні системи, які могли мати місце до цього часу. Прикладом такої є стосунок «донька-мати (теща)-зять», «молодший брат - сестра (дружина) – її чоловік»… З появою новонародженої дитини ці системи зазнають змін. Чоловік, ставши батьком, намагатиметься турбуватися про жінку і дитину, витісняючи, наприклад, вплив на дружину її матері.

Та з позиції дитини все виглядає ще інакше. Новонароджена дитина приблизно до трьох років перебуватиме в діадних стосунках «мати-дитина». Це означатиме, що дитина вибудовує відносини зі світом через материнське сприйняття цього світу. Для виживання дитини і формування її психічного важлива саме прив’язаність до матері (Боулбі, Бріш). Завдяки цьому психічному феномену маленька людина здатна почуватися безпечно, перебуваючи поряд з матір’ю або приходячи до неї як емоційної опори під час гри. Прив’язаність стимулює пізнавальну активність дитини, змушуючи її покидати безпечне місце поряд з мамою і відправлятися досліджувати світ. Та як тільки в оточенні щось стривожить чи налякає дитину, вона тут же прийде до матері, яка уособлює безпеку,  дає відчуття захисту і комфорту. Відновивши емоційну рівновагу, все повториться знову – дитина займеться своїми справами.

Батько для дитини до віку трьох років відіграє не таку важливу роль. Батько – другий базовий об’єкт в психічній реальності дитини. Він стане визначальним, коли прийде час соціалізації. Батьківське завдання - ввести дитину в світ правил, норм, законів та інших людей, з якими можливі стосунки. Ставши фактично поміж матір’ю і дитиною, батько сприяє першій емоційній сепарації (відокремленню) дитини від матері. Він «утрикутнює» діадні емоційні стосунки «мати-дитина», перетворюючи їх на тріадні «мати-батько-дитина». З цього моменту дитина вчиться вибудовувати емоційні зв’язки з іншими людьми.

Часто дитина бачить в батькові свого «бога». Та коли цей «бог» ображає маму або коли в стані алкогольного сп’яніння своєю поведінкою лякає дитину – виникає сильне розчарування в батькові. А якщо дитина – хлопчик, вважав себе подібним до цього «божества», то часто переживає розчарування як травму стосунку – «мій батько не може таким бути чи так себе поводити». Дівчинка може мати труднощі із формуванням близьких емоційних стосунків із чоловіками в майбутньому через страх довіритись любимій людині (батькові довірилась, а він викликав страх, розчарування).

В нормі трикутний стосунок дає дитині новий старт в соціальне життя. І від того, наскільки батько зуміє власним прикладом показати шлях до успіху (навіть якщо це буде всього лиш рибалка), залежатиме в майбутньому успішність і впевненість дитини у власних силах і можливостях.

З появою трикутника дитина здатна бачити батька як того, хто є втіленням закону і порядку у світі родини. Виявляється, безпеку може дати не тільки любов і тепло (засвоєні від матері). Безпеку дають правила, норми, закони (показані батьком). Власним прикладом батько показує, як жити за правилами і як захищати свій світ. Регламентуючи життя дитини, він дає їй уявлення, як цей світ влаштований. За вказаним прикладом сепарації (в нормі) відбудуться всі наступні етапи відокремлення від рідних, коли трикутні стосунки зазнаватимуть впливу друзів, коханих. В свою чергу, це призведе до емоційного віддалення від обох батьків для самостійного життя і створення власної родини.

Геометрія стосунків є простою і складною водночас. Всередині фігур виникають коаліції та альянси, інколи трикутник буває неправильним (патологічним)… Важливим завданням трикутників в будь-якому варіанті є стабілізація сімейної системи і зниження рівня напруження і тривоги. Тому, якщо ви помітили наростання градусу напруження в міжособистісних стосунках до критичної позначки, важливо вчасно прийти на консультацію до психолога, який знає геометрію стосунків та закони функціонування сімейних систем. 

Запис на консультацію та онлайн-консультування: 066 412 63 19