Дар життя та диво народження

Майже всі тварини, а також людина, практикують приблизно один і той же спосіб відтворення. Самка виробляє яйцеклітину, самець - сперматозоїди. Для того, щоб яйцеклітина могла розвинутися в плід, вона повинна бути запліднена. Природа влаштувала так, що процес запліднення у людей став цілим ритуалом. Для цього чоловіки і жінки згодні будувати стосунки – тривалі чи «одноденні», виказувати один одному увагу, проявляти почуття, навіть знайомитись з родичами… Все це - заради продовження роду.

Жіночі органи розмноження розташовуються в нижній частині живота, на рівні тазових кісток. У самому центрі знаходиться матка або, як її ще називають, утроба, розміри якої в невагітному стані рівні приблизно п'ять на чотири сантиметри .

Матка - невеликий м'язовий орган, маса якого становить приблизно п'ятдесять грамів (у жінки, яка народжувала - 80г), має грушоподібну форму і спрямована вузькою частиною вниз, де вона з'єднується з початком піхви. Нижній кінець матки закінчується внутрішнім отвором каналу шийки, оточеним м'язовою тканиною. З верхньої частини матки виходять дві труби, спрямовані в сторони. Кожна труба завершується невеликим овальним органом - яєчником. Кожен з двох яєчників містить яйцеформуючу тканину.

Кожен місяць яйцеклітина дозріває і приблизно через десять днів після менструації переміщується по трубі від яєчника в матку. В цей же час в матці створюється спеціальне вистилання - зручне " гніздо" для заплідненої яйцеклітини. Якщо яйцеклітина не запліднюється, то вона проходить через матку і викидається назовні. Настають місячні (менструація) - вистилання матки викидається і готується нове - для наступної яйцеклітини.

Хлопчик народжується з яєчками , які незадовго до народження з рівня поперекових хребців опускаються в мошонку. В період статевого дозрівання у цьому органі утворюються сперматозоїди. Підраховано,що кожне яєчко містить спермоутворюючі волокна загальною довжиною близько милі, причому, здоровий чоловік за одну еякуляцію може виділити понад двісті мільйонів сперматозоїдів.

Зрілий сперматозоїд має довгий тонкий хвіст, який дозволяє йому просуватися до отвору в шийці матки. Швидкість пересування становить приблизно двадцять п'ять міліметрів у десять хвилин. Значна кількість сперматозоїдів успішно проходять черезматку в труби і приймають участь у змаганні, головний приз якого - запліднення яйцеклітини. Як тільки запліднення відбувається, яйцеклітина відразу ж видозмінюється і робиться недоступною для інших сперматозоїдів.

Запліднена яйцеклітина переміщується по трубі в матку, де розташовується на її стінці і починає рости. Вистилання матки зазнає змін - утворюється плацента,  через яку живитиметься плід. Плацентарний майданчик швидко розширюється, інтенсивно розвиваються кровоносні судини і нервові волокна - починається розвиток дитини.

Незабаром після запліднення в яйцклітині утворюються різні за формою клітини, з яких згодом розвиватимуться органи і частини тіла дитини. На цьому ранньому етапі розвитку вже закладено стать майбутньої дитини.

Під час внутрішньоутробного життя плід захищений плідним міхуром, в якому він імешкає . Води захищають плід від ушкоджень, зберігає постійну температуру і надає достатній простір для вільних рухів, аж до останніх днів вагітності.

Плід росте дуже швидко. Через чотири тижні він вже має довжину близько чотирьох міліметрів і лежить в міхурі, розміром приблизно з голубине яйце, наповненому рідиною.

Наприкінці другого місяця він досягає тридцяти міліметрів у довжину. Вже можна чітко розрізнити ручки, ніжки і голівку. До цього часу у плоду розвивається власна нервова і кровоносна системи. Плід харчується через пуповину, яка прикріплюється до плаценти. Цей дивовижний орган - плацента - розташовується на внутрішній стороні матки і служить фільтром для крові матері. Плацента не тільки виділяє з крові те, що потрібно дитині, але й має властивість затримувати речовини, здатні спричинити шкідливий вплив.  До моменту народження дитини довжина пуповини може становити від тридцяти сантиметрів до одного метра.

До кінця третього місяця плід має довжину до дев'яти сантиметрів, важить приблизно тридцять грамів; до кінця четвертого - довжина досягає вісімнадцяти сантиметрів, маса - ста двадцяти грамів. До цього часу серце дитини вже інтенсивно б'ється, можна навіть розпізнати її стать. Мати починає відчувати рухи плоду . Часто такі рухи називають ворушінням, вперше вони зазвичай відбуваються приблизно через вісімнадцять - дев'ятнадцять тижнів після зачаття.

На п'ятому місяці вагітності дитина має близько двадцяти п'яти сантиметрів у довжину і масу близько семисот грамів. Сучасні досягнення медицини в перинатальній галузі дозволяють виходжувати дітей, які народжуються з надто малою вагою.

До кінця сьомого місяця, через двадцять вісім тижнів, дитина - вже цілком сформоване істота. Виживання народжених семимісячних дітей вже не вважається чимось незвичайним.

У вісім місяців дитина досягає сорока чотирьох сантиметрів у довжину і має ще більші шанси на виживання. На дев'ятому місяці, через тридцять шість тижнів після зачаття, маса  дитини становить від 2270 до 2500 грамів. Органи добре розвинені, хоча дитина, народжена на цьому терміні, вимагає більш ретельного догляду, ніж повністю доношена.

У дев'ять місяців, чи сорок тижнів (це середній термін, необхідний для повного розвитку) маса дитини повинна досягати від 3200 до 3400 грамів, а довжина - близько 48-52сантиметрів. Саме в цей період і відбуваються природні пологи.

Процес розвитку людини викликає потужні психічні зміни у майбутньої матері. Дві чужі істоти - мати і дитина мають стати люблячими одне одного людьми. Для цього мати повинна буде дати місце дитині в своєму внутрішньому світі, прийняти зміни, пов'язані зі міною власного тіла, соціальної ситуації та загалом життя. Жінка більше ніколи не буде одна. Вона завжди відповідатиме ще за одне життя. Майбутній матері слід розібратися і з мотивацією до народження дитини: чому саме тепер, ким є для мене дитина? Прийняти власну дорослість і той психо-емоційний регрес, який, зазвичай, супроводжує вагітність і початок материнства. Відповіді чекає і запитання: яка я мама? Виявляється, подарувати світу нове життя досить непросто, якщо поставитися до цього свідомо і відповідально.

Кожний з нас  в свій час став учасником дива власного зачаття і народження. Ми є тими, хто був кращим і виграв довгу естафету від зачаття до народження. Отже, на тілесному рівні, в без свідомому нашої психіки є пам’ять про те, як адаптуватись до середовища, виживати і досягати мети. Довіряти собі - це той ресурс, до якого ви завжди можете звернутися у кризові моменти життя.

Короткий опис характерного нормального розвитку людини не враховує різних генетичних, екологічних, емоційних чинників, а також особливостей харчування, які можуть значно вплинути на розвиток плоду протягом вагітності.  

Деякі впливи знаходяться поза нашим контролем. Але свідомі батьки, тим не менше, повинні спробувати створити оптимальні умови для розвитку своєї дитини. Йдеться про турботу за своє здоров'я як до зачаття, так і під час вагітності та збереження емоційного спокою в стосунках між партнерами- майбутніми батьками. Сильне хвилювання, глибока тривога жінки або її відстороненість нерідко призводять до невиношування, передчасних пологів. Небезпідставно вважається, що для нормального розвитку дитини в утробі матері важлива не тільки фізіологічна складова, а й психологічна.

 

Запис на консультацію: в робочі дні з 10.00 - 18.00 год. за тел. на сторінці