Хлопчик, дівчинка і криза трьох років

У віці від двох до трьох років дитина здивує вас  цілою низкою досягнень, які в науці отримали назву кризи трьох років.

Найперше, що змусить батьків похвилюватися – це настійливе бажання сина чи доньки самостійно досліджувати світ і себе в ньому. Дитина намагається втекти від мами, татка за ріг і подивитися, а що тепер буде. Для малечі – це спосіб випробувати себе. Для батьків – вияв неслухняності і щоразу хвилювання. Тому одні батьки ходять за дитям слід-в-слід, інші – водять за руку, позбавляючи дитину можливості задовольнити потребу в пізнанні, хтось сварить чи карає.

Тому обирайте для прогулянок безпечні місця, щоб дитина могла вільно пересуватися у просторі. Тоді усім вдасться отримати задоволення від проведеного разом часу. Реакцією на дитячу спонтанність може стати батьківське «один раз можна».

Наступним «каменем спотикання» стає дитячий негативізм, заперечення. Слова «ні», «не хочу», «не буду» стають улюбленими. Діти неначе зумисне випробовують батьківську витримку і любов, доводячи рідних до криків і відчаю. Інколи дитина стає домашнім деспотом або бунтарем проти всього.

Маємо знати, що так приходить усвідомлення власного «Я» - не просто окремого від мами тіла, а переживання власних потреб, інтересів, бажань, які часто не співпадають з батьківськими. Тут дорослим слід пам’ятати, що вони,  все ж, головні в сім’ї, а не дитина і свавілля та «хитання на люстрах» не підтримується. При цьому, поставтеся з розумінням до негативізму дитини, яка дійсно може злитись через те, що не хоче спати в обід, а замість супчику просить булочку. Тому батькам доведеться вирішити, що є для малечі обов’язковим, а що не є таким принциповим і можна поступитися. Згодом дитина збагне, що батьки чують її, розуміють саме через те, що час від часу враховують побажання.

Читання казок відкриє світ боротьби добра і зла, пригод і перемог. Подбайте про книжкову поличку для малюка. А якщо батьки і самі інколи читають, дитина в майбутньому також зуміє знайти місце для книжки у своєму житті.

Три роки – це час, коли більшість дітей виходить у «великий світ». Дитячі колективи випробовують маленьку людину на швидкість адаптації в соціумі. Ваші син чи донька зрозуміють, що з мамою вдома краще і спробують відмовитися від дитсадка. Якщо мама буде в цей час спокійною до факту «відокремлення» від себе дитини, то і дитина врешті погодиться з новим у своєму житті.

В дитсадку, на майданчиках діти спостерігають, що відрізняються одягом, зачісками, зазирають одні одним в штанці і врешті доходять до висновку, що «я - хлопчик», «я - дівчинка». Це важливий крок в розвитку дитячої сексуальності. Батьки можуть cпокійно віднестися до подібної цікавості цього періоду.

Соціум стає дзеркалом (до цього часу ним була мама), в якому маленька людина «бачить» себе. Для дитини, котру тільки хвалили і всіляко пестували - це справжнє випробування. Мама і татко казали, що Машенька – їх сонечко, принцеса, а діти не дають «принцесі» іграшки, штовхаються. Самооцінка стає плаваючою і коливається між умовним мінімумом і максимумом.

Як ніколи раніше, для трирічної дитини значимою стає оцінка важливого дорослого - мами, батька, когось із рідних, виховательки чи нянечки. Схвалення або критику малеча сприймає як оцінку «я – хороший-хороша», «я – поганий-погана». Часто діти цього віку думають, що батьки їх не люблять, коли кричать на них. Тож, описуйте ситуацію, а не критикуйте.

Розвивається активне мовлення. Якщо в два роки словарний запас складався із приблизно 300 слів, то у три – це вже до півтора тисячі. Хоча є винятки, коли ще деякий час переважатиме пасивне мовлення, тобто все розуміє, але мало говорить. Можливі заїкання, які носять функціональний характер і легко піддаються корекції.

Дитині, як і раніше важко мислити про предмет, якщо його нема перед очима. Важливе емоційне враження від оточення. Дитина, яка, до прикладу, не була на морі, не знатиме пояснити чи розповісти про нього лише з картинки в книжці.

Фізичний розвиток проявляється у вдосконаленні вміння бігати, стрибати на одній нозі, перекидатися через голову, вилазити самостійно на підвищення, користуватись ложкою-виделкою.

Попри певні труднощі цього віку хлопчики і дівчатка трьох років роблять великий стрибок в розвитку і  світ батьківських переживань наповнюють новими барвами емоцій та відчуттів.

Запис на консультацію: в робочі дні з 10.00 - 18.00 год. за тел. на головній