Що допомагає подолати стрес при втратах?

Відомий вислів про те, що праця зробила нас людьми у випадку із профілактикою стресу при втратах має сенс. Проста фізична праця, робота, яка не потребує інтелектуальних чи емоційних зусиль допомагає долати відчай. Якщо людина 24 години лежить і дивиться в стелю, то весь цей час вона контактує із власним відчаєм. А якщо кілька годин витратить на виготовлення листівок, то на відчай залишиться вже менше часу.

Буває, що депресія стає способом отримати увагу і підтримку інших. Наприклад, минуло півроку-рік, а людина все ще тримається за втрату, всім розповідає про пережите, впадає в стан безпорадності. Тоді, зазвичай, противиться будь-яким діям і відмовляється робити листівки.

Пам’ятаймо, що час – найкращий лікар. Тому будь-яким переживанням потрібно дати час. Та коли минуло вже достатньо часу, як от рік-півтора після втрати, а людина все ще не повертається до життя, то повернути її буде дедалі важче.

Допомога інших дозволяє зменшити тривогу, самотність, страх. Ця допомога може бути простою присутністю поряд. А слова про те, що до вас можна звернутися в разі чого, дадуть відчуття, що поряд хтось є. Тоді страху і тривоги стає менше.

«Все минає» – наступний крок до виходу із втрати. Акцентуйте увагу на тому, що людина змогла зробити: змогла одягтись, харчуватись, розмовляти, прожити день-два-три без втраченого. Вчора було важче, переживання було гострішим. Сьогодні біль є, але вже ниюча, тупіша… Отже, щось змінюється, стає інакшим. І переживання також.

Приклад близьких родичів, які в інший спосіб переживають втрати може стати ресурсом. Наприклад, тримаються мужньо: «затиснуть зуби» і витримують виклик долі. Такий орієнтир на інші способи реагування може дати уявлення, а як ще можна переживати горе.

Пошуки зовнішніх ресурсів, як от давніх захоплень, комфортного оточення, яке не стане для вас нагадуванням про втрату. Наприклад, в цьому кафе ми завжди пили каву. Після втрати слід знайти інше кафе. Тоді тут вас не зустрінуть вже знайомі люди й не питатимуть про те, а що трапилося….

Переглянути систему цінностей. Те, що було важливим раніше може вже таким не бути. Інколи доведеться чомусь новому навчитись, щось спробувати інше чи інакше робити. Такий підхід вдосконалює адаптивні механізми.

Привнесіть в життя те, від чого вам зазвичай добре і покращується настрій. Якщо це книги – читайте, якщо музика – слухайте музику, прогулянки і подорожі – відправляйтесь туди…

Як бачимо, шляхів подолання стресу при втраті є достатньо. Відомо, дорогу здолає той, хто йде нею. Сподіваюсь, що ваша взаємодія з власними почуттями стане для вас доброю підтримкою, а не виснажливою боротьбою. Якщо самотужки впоратись не виходить, звертайтесь за допомогою до психологів і психотерапевтів.

Запис на консульацію та скайп-консультування за номером:

066 412 63 19