Про що «говорить» шкіра

Псоріаз, або лускатий лишай – хронічне, рецидивуюче захворювання, що характеризується ураженням шкіри, нігтів та суглобів. На даний час в Україні зареєстровано приблизно 1.5 млнхворих на псоріаз. Цей дерматоз виникає внаслідок спадкової схильності під дією різноманітних пускових чинників. Основні з них - це стрес, інфекційні захворювання, прорахунки в дієті, зловживання алкоголем та паління.

Під час шкірних захворювань можна зауважити прямі кореляції між виявами псевдо алергічної реакції і гостротою конфліктної або психотравмуючої ситуації, а також тривогою, напруженням, депресією і страхом, часом, фобією. Гіперболізоване почуття фізичної і соціальної неповноцінності інтенсифікує і хронізує клінічну картину шкірних захворювань. А загострене сприйняття реакцій оточуючих посилюють емоційну напруженість цих пацієнтів, підозрілість, настороженість, штовхають їх на шлях негативізму і соціальної ізоляції.

Усе більша замкнутість і дратівливість аж до озлобленості та агресивності, крайня недовіра до можливого щирого співчуття і розуміння, переконаність в екзогенній природі свого страждання, надзвичайно утруднюють спілкування таких пацієнтів з лікарями.

«Настійлива ідея охайності»  призводить до відповідної поведінки в побуті – безперервне миття рук, прибирання пилу, стерилізація, тощо погіршують ситуацію аж до розвитку важких форм дерматозу.

Материнська тривога в стосунку «мати-дитина», надмірна опіка і контроль за діями дитини створюють ситуацію, коли зникає життєвий простір. Оточення  стає причиною постійного емоційного дискомфорту, який сприймається на психологічному рівні, як нестерпний, але єдино можливий і "нормальний" – «мама мене любить, вона так сильно хвилюється за мене». Тоді агресія, тривога і страх витісняються на рівень без свідомого, а це вже тілесна складова (шкірна реакція). Конфлікт полягає в тому, що існує внутрішня заборона на агресію: маму можна тільки любити; хіба можна на неї злитись чи ненавидіти?

Невирішений внутрішній конфлікт переноситься на рівень тіла, шкіри. Подібний тип стосунку формується в ранньому дитинстві. Через це важко піддається психологічному впливу.

Важливо знати про псоріаз, що він не є заразний. Це проблема виключно носія лускатого лишаю. Тож, будь-які соціальні контакти є безпечними для оточуючих.

Запис на консультацію: в робочі дні з 10.00 - 18.00 год. за тел. на головній