Перша фаза переживання горя - стадія шоку  і заперечення

Життя і втрати завжди поряд, як світло і тінь, як день і ніч. Одне не можливе без іншого. Чи знали б ми ціну життю, якби не бачили смерті? Чи горювали б з приводу втрати якоїсь речі, якби вона не була для нас важливою або цінною? Чи знали б ми радість здобутків і досягнень, якби не мали втрат?

Тож, втрати супроводжують нас, вони є частиною життя. Переживання, які виникають при цьому є природними і закономірними.

Людина ж воліє переживати радість і щастя, а от важких, складних емоцій і почуттів намагається уникнути.

Пригадайте, що роблять ваші знайомі і родичі, коли виникає ситуація втрати. Найперше, намагаються «полікувати» близьку людину заспокійливими і снодійними препаратами. У більшості є ілюзія, що проживши спокійно перший час після втрати вдасться уникнути можливої депресії.

Це тільки ілюзія і хибна думка. Насправді, особливо на перших етапах переживання втрати, важливо просто бути поряд, приймати емоційну реакцію близької вам людини і звертати увагу не на почуття, а на деталі того, що відбувається, на події.

Перша стадія переживання горя називається стадією шоку або заперечення. Людина не хоче, не може змиритися і прийняти факт втрати. Загублений гаманець намагається знайти, у втрату близької людини не хоче повірити. Психічний стан змінюється аж до межового і характеризується розгубленістю, агресією, запереченням. Характерними фразами є наступні: це неможливо, таке зі мною не могло статися, то є якась помилка;  чому це відбулося?

Тілесні прояви стадії шоку – м’язове напруження, поверхневе дихання, запаморочення, втрата відчуття власного тіла, слабкий контакт з реальністю і майже відсутнє сприйняття ситуації.

В часі подібний стан, в залежності від цінності втраченого, триває від кількох годин до двох тижнів.

Депресивний настрій є реакцією на ситуацію втрати. Він є нормою. А от коли ваша близька людина поводиться, ніби нічого  не сталося – це свідчить про те, що через ці ж півтора-два тижні «наздожене» емоційна реакція, яка потребуватиме участі близьких людей і, можливо, уваги відповідних фахівців.

Тож, будьте уважними до стадії шоку і дозвольте процесу переживання стартувати і розвиватися далі.

Читайте згодом про стадію «власне горя».

 

Запис на консультацію: в робочі дні з 10.00 - 18.00 год. за номером на головній