Ігри свідомості: "flashback"

За життя людина потрапляє в різні ситуації і переживає їх емоційно. Та є серед них такі, які без нашого бажання, мимовільно виникають в свідомості і можуть серйозно впливати на повсякденне життя.

В когнітивній психотерапії і психіатрії їх називають психопатологічними переживаннями на фоні ПТСР. Дослідником цього психічного феномену «спалаху» на початку минулого століття був Герман Еббінгауз.

Що корисно знати про «flashback»? Він виникає в чуттєвій пам’яті через пів року після отриманої психічної травми і характеризується «спалахом», появою  певної картинки, епізоду з травматичної ситуації, якому зовсім не надали значення в момент травматизації. При психопатологічному переживанні виникають тілесні реакції – сильне серцебиття, гіпервентиляція легенів, посилене потовиділення, тремтіння. На емоційному рівні – страх втрати контролю над собою та дії, яку потрібно виконати, аж до страху смерті або божевілля. На поведінковому рівні – завмирання, заціпеніння. Ці реакції стосуються минулого і мало пов’язані з тим, що відбувається в даний момент.

З практики звернень до психолога відомий випадок, коли у водія приблизно через пів року після аварії під час чергової поїздки за кермом виникло психопатологічне переживання, з яким він не зумів справитися. Довелося відмінити рейс. В роботі з переживаннями водія з’ясувалося, що подібний стан викликало ввімкнення «двірників» на авто. Ця незначна обставина актуалізувала з чуттєвої пам’яті чоловіка момент приходу до свідомості при автокатастрофі: водій відкрив очі і в цей же час в авто спрацювали «двірники», які змили плями крові зі стекла.

Тобто, для свідомості людини травматичною стала не сама аварія, а момент «повернення».

Отже, «дрібниці», які ми не фіксуємо в момент травматизації, для нашої психіки можуть виявитися пусковим механізмом «flashback»у. Це є вірним сигналом, що посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), швидше за все, має місце і в подальшому подібні реакції можуть повторюватись. Отже, час звернутись по допомогу до спеціаліста.

 

Запис на консультацію: в робочі дні з 10.00 - 18.00 год. за номером на головній